reklama

Domino efekt nákazy v zariadeniach sociálnych služieb

Najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva je vekovo presahujúca 65 rokov. Ich bezpečné útočisko sú zariadenia sociálnych služieb, otázne je dokedy. Ako sa spoločnosť dokáže o tútu rizikovú skupinu postarať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každý deň sa na nás z televízie valia informácie o zraniteľnosti seniorov, vymedzujeme im čas nákupov, aby sme minimalizovali riziko ich nákazy, ale čo seniori v zariadeniach sociálnych služieb? Podľa Centrálneho registra poskytovateľov sociálnych služieb je k 31. 03. 2020 na Slovensku registrovaných 605 zariadení pre seniorov. Svoje útočisko tu má mnoštvo ľudí seniorského veku, ktorí sa spoliehajú na šikovnosť personálu a štát. Spoločnosť sa vyvíja a formuje, vyspelosť sa preukazuje práve v sociálnej oblasti a starostlivosti o najslabších. Patríme k vyspelej spoločnosti?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zariadenia pre seniorov nespĺňajú štandardy

Obrázok blogu

Množstvo poskytovateľov sociálnych služieb, predovšetkým z radov verejných poskytovateľov, dnes nespĺňa základné normy materiálovo technického zabezpečenia. Požadovaná podlahová plocha na prijímateľa, debarierizácia, personálne zabezpečenie či eliminácia viac lôžkových izieb sú dnes problémy, ktoré sa riešia prakticky denne. Povinnosťou štátu je stanoviť, ale aj zabezpečiť podmienky adekvátne na poskytovanie sociálnych služieb. Sociálna oblasť je dlhodobo v úzadí aj napriek faktu, že sociálne aktivity sú súčasťou volebnej kampane azda každej strany. V časoch keď je kríza sa ukazujú skutočné činy a teraz prišla tá možnosť. Sme pripravení čeliť hrozbe a postarať sa o tých najzraniteľnejších?

Krízový plán alebo improvizácia

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes stojíme tvárou v tvár hrozbe, ktorá si nevyberá farbu pleti, štátnu príslušnosť, vek ani pohlavie. Čelíme populačnej hrozbe a predvádzať sa, kto má väčšie ramená a urobil viac chýb nie je na mieste. Potrebujeme činy, ktoré prinesú zainteresovaným jasné riešenia. To, že máme dočinenia s neviditeľným nepriateľom vieme, otázne je, či vieme čo budeme robiť. Pokiaľ sa nepristúpi k jasným opatreniam a dostatočnému vybaveniu ochrannými pomôckami poskytovateľov sociálnych služieb, tak budeme onedlho riešiť vážny problém. V Českej republike dnes nájdeme zariadenia, kde sú infikované desiatky prijímateľov, koho je to chyba? Nikoho. Hrozba "zavlečenia" nákazy prichádza z troch zdrojov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Zamestnanci - riziková skupina, kedy pri pozitivite jedného zamestnanca, môže byť ohrozená prevádzka.

  • Prijímatelia - hospitalizácie, akútne výjazdy, periodické návštevy zdravotníckeho zariadenia, opätovné návraty do zariadení.

  • Žiadatelia o sociálnu službu - poznáme potrebu sociálnej služby, nepoznáme mieru infekčnosti.

Myslieť si, že vytvoríme 100 percentnú bariéru je naivné, ale našou povinnosťou je eliminovať hrozbu, na čo najmenšiu mieru a pripraviť opatrenia, ktoré v prípade výskytu nákazy budú okamžite aplikovateľné. Opatrenia musia vychádzať z možností poskytovateľov za podpory štátu, bez súčinnosti oboch zainteresovaných strán to nie je možné. Okrem prijatých opatrení je aj zabezpečenie ochranných pomôcok, ktoré v súčasnej situácí musí zaistiť štát, podmienkou. Od nákupu až po samotnú distribúciu. Pokiaľ nebudeme chrániť zamestnancov, tak sa rýchlo stane, že sa o našich seniorov nebude mať kto postarať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Časovaná bomba

V prípade pozitívneho testu zamestnanca alebo prijímateľa je otázkou času, kedy budeme počítať násobky. Pre mnohých poskytovateľov nebude jednoduché zabrániť prenosu vírusu v rámci zariadenia a dostatočne izolovať nakazených ľudí. Pokiaľ sa objaví prvý prípad, môže to mať závažné dôsledky, či už z hľadiska zdravotného stavu alebo zabezpečenia prevádzky. Vraví sa, že štastie praje pripraveným, prikloňme si ho na svoju stranu. Máme možnosť poučiť sa, zamerajme sa na preventívne opatrenia, ktoré môžu udržať populačnú krivku zdravia v pokojných vodách. Ani domček z karát sa bez vánku nepohne, ak však zavrieme okno je malá pravdepodobnosť, že sa zrúti. Každý zamestnanec v sociálnych službách si uvedomuje, že zariadenia pre seniorov sú časovanou bombou, na ktorej sedíme. Stihneme ju včas zneškodniť?

Felipe Sánchez López

Felipe Sánchez López

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  42x

Som typ človeka, ktorému nie je ľahostajná situácia v našom zdravotníctve a sociálnych službách. Napriek tomu, že obe oblasti prechádzajú turbulentným vývojom, samotná implementácia v našej praxi je až priveľmi konzervatívna. Nebojme sa konzervatívnosť potláčať... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu