Nemocnica je podnik...

Autor: Felipe Sánchez López | 25.4.2019 o 14:31 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  351x

Hlavnou podstatou podniku je výroba statkov a služieb, ktorých cieľom je uspokojiť človeka na základe jeho potrieb. Kombináciu výrobných procesov a ekonomickej stránky je potrebné držať v rovnovážnom stave.

Nemocnice sú neodmysliteľnou súčasťou zdravotného systému v krajine. Ich strategické a hlavne nezastupiteľné miesto sa dotýka každého človeka. Ak hovoríme o nemocnici ako o podniku, ktorý je zameraný na vytváranie služieb k uspokojovaniu obyvateľstva, treba dodať, že podstatou "výroby" služieb je ich efektivita s prihliadnutím na ekonomické aspekty. Z hľadiska fungovania nemocníc môžeme hovoriť o podniku, ktorý má svoj výrobný proces, vedenie účtovníctva, riadenie ľudských zdrojov a samozrejme dosahovanie hospodárskeho výsledku, tak ako iné firmy. Samozrejme nemocnica je špecifický druh podniku, verejnosťou vnímaný ako poskytovateľ fungujúcich istôt. Každý subjekt v konkurenčnom trhu by mal mať nastavené ciele, ktorými je potrebné sa uberať.

Špecifickosť riadenia nemocničného zariadenia nespočíva iba v dosahovaní hospodárskych čísel, ale aj spojením ekonomickej efektivity s podstatou fungovania zdravotnej starostlivosti a uspokojením jedného z najzákladnejších ľudských práv. Právo na zdravie.

Úroveň riadenia v zdravotníckom zariadení

  • Strategická úroveň riadenia (dlhodobé plánovanie vrcholového manažmentu zdravotníckeho zariadenia, strategický plán, ktorý nastoluje jasné ciele a kroky  ich naplneniu na obdobie niekoľkých rokov).
  • Taktická úroveň riadenia (strednodobé plánovanie na úrovni vedúcich pracovníkov zodpovedných za sekcie/oddelenia alebo kliniky, vyplývajúce so strategického plánu).
  • Operatívna úroveň riadenia (krátkodobé plánovanie na úrovni manažérov prvej línie, zodpovedných úsekových pracovníkov za danú ošetrovaciu jednotku).

Ciele

Plánovanie je z hľadiska plnenia dlhodobých cieľov a efektívneho fungovania kľúčovým atribútom. Všetky činnosti vychádzajú z cieľov, ktoré je potrebné rozdeliť do 4 kategórií podľa obsahu zamerania:

  • Ciele orientované na pacienta
  • Ciele orientované na personál
  • Ciele orientované na verejnosť
  • Ciele orientované na hospodárenie

Čoraz častejšie sa medzi odbornou verejnosťou stretávame s názorom, že aj nemocnica je špecifický druh podniku a treba ju riadiť ako firmu. Dnes nájdeme veľa zaujímavých článkov alebo dokonca odborných prác, ktoré sa zameriavajú na strategické plánovanie v nemocniciach. V dnešnej dobe, kedy narastá dopyt po zdravotných službách, modernizujú sa technológie a prichádza sa na nové liečebné metódy sa priamo úmerne aj predražuje zdravotná starostlivosť. Často diskutovanou témou v oblasti zdravotníctva je poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti za ekonomicky priaznivejších podmienok. Pomerne významný počet odborných inštitúcii sa zameriava na hodnotenie ekonomickej kondície nemocníc za pomoci štandardnej fundamentálnej analýzy. Z toho je zrejmé, že aj finančná analýza zdravotníckeho zariadenia využíva rovnaký mechanizmus ako ostatné firmy s iným zameraním.

Nemocnica produkuje službu vo verejnom záujme, obecne prospešnú pre všetkých obyvateľov. Náročnosť riadenia takého podniku, akým je nemocnica prináša svoje úskalia, s ktorými sa dokážu popasovať iba skúsení manažéri. Úspešní môžu byť iba manažéri disponujúci dostatočnými odbornými vedmosťami, ktoré sú prepletené praktickými skúsenosťami a dávkou empatie a solidarity. Solidarity, pretože na tom je postavený zdravotný systém  v našej krajine.  Riadenie zdravotníckeho zriadenia je vlastne riadenie podniku, kľučového podniku v oblasti verejných služieb v azda najsledovanejšom odbore, a to v zdravotníctve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Buddenbrookovci

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.


Už ste čítali?