Keď mám vzdelanie, nemám prax a plienku som videl iba na obrázku.

Autor: Felipe Sánchez López | 10.4.2019 o 17:59 | Karma článku: 2,16 | Prečítané:  830x

K článku ma inšpiroval jeden námet čitateľa, ktorý ozrejmil niektoré skutočnosti a musím mu dať za pravdu. Z vlastnej skúsenosti uvediem niekoľko príkladov, ktoré určite nie sú iba súčasťou sociálnych služieb.

Nikto sa nenarodil starý.

Stárnutie je jediná spravodlivosť, ktorá sa týka nás všetkých.

Vysoká škola nie je patent na rozum a ani nezaručuje vždy, že človek všetko ovláda a všetkému rozumie. Prax bez vzdelania je to isté ako vzdelanie bez praxe. Väčšina vedúcich pozícií je podmienená kombináciou oboch. Často sa stretávame s pseudo-odborníkmi, sociálne služby nie sú výnimkou. Vraví sa, že výnimka potvrdzuje pravidlo a o to viac, si tieto svetlé výnimky treba vážiť a brať s patričnou úctou.

Systém vzdelávania na Slovensku je prakticky dostupný pre každého, stačí prejaviť záujem. Na jednej strane to môžeme považovať za výhodu, na strane druhej však kvantita ide na úkor kvality. Zameriam sa na oblasť zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorá je mne profesne najbližšia. Vačšina mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú svoje vzdelanie zamerať na niektorý z humanitných odborov majú snahu presadiť sa vo vedúcich funkciách. Zámerne používam slovo vedúca funkcia a nie riadiaca, pretože správny manažér musí ľudí viesť. Máme množstvo študentov, ktorí sa tešia na okamih, keď budú absolventi vysokých škol a vrhnú sa do praxe plní elánu a odhodlania. Nájdeme však aj takých, ktorí sa "pripravujú" na vedúce funkcie bez akejkoľvek praxe, sebareflexie a hlavne ľudskosti. Zdravotníctvo a sociálne služby sú o práci s ľudmi, o práci, ktorá vyčerpáva nie len fyzicky, ale aj psychicky. Sú na to títo ľudia pripravení?

Plienky nie sú moja starosť

Bohužial z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj takýto názor u niektorých jedincov prevláda, ale zabúdame na podstatu. Ľudí nezaujíma nič, pokiaľ sa ich to osobne netýka. Či chceme alebo nie, aj inkontinencia je ochorenie, ktoré postihuje veľké množstvo ľudí a výmena inkontinečných pomôcok nie je nič, čo by muselo byť hanebné alebo komické. Je pre mňa niekedy prekvapením, keď sa niekto rozhodne pre zdravotnícke povolanie a mák takýmto činnosťiam odpor. Je naivné si myslieť, že sa nás to netýka. Každý odbor prináša niečo, čo sa nám možno nepáči, ale treba to brať ako súčasť profesie a hlavne nezatvárať pred tým oči. Stárnutie sa týka nás všetkých a všetci raz budeme starí. Vtedy si uvedomíme, keď budeme potrebovať pomoc iných a nebude nám mať kto pomocť, aké je dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí sú ochotní sa o nás postarať.

Bez praxe ani krok

Prax a zase len prax. Áno, bez praxe nie je môžné viesť ľudí, pokiaľ máme o danej problematike iba teoretické vedomosti. Systém vzdelávania vypichuje základné pojmy, základnú problematiky, ale reálne príklady zo života absentujú. Teoretikov máme veľa, ale kde sú skutky a nejaké výsledky? Dnes počujeme, že mladých ľudí nechcú firmy zamestnať, lebo nemajú prax, kde ju teda majú získať? Pokiaľ sa pozrieme na zdravotníctvo a sociálne služby, mladí ľudia majú priestor na to, aby získali potrebné zručnosti a skúsenosti. Je trošku alibistické myslieť si, že keď niekto má adekvátne vzdelanie, ale bez praxe, tak mu niekto zverí vedúcu funkciu. Študenti ošetrovateľstva chcú byť vedúcimi sestrami, absolventi sociálnej práce "riadiť" domovy pre seniorov, bez ohľadu na to, že by vzali do úvahy svoje schopnosti. Dajme mladým ľuďom šancu, ukázať sa, ale keď chce byť niekto odborník, musí danú problematiku poznať a nie iba od zeleného stola.

Vedomosti sú obdivuhodné, ale skúsenosti na nezaplatenie.

Kto je vlastne odborník?

Neexistuje manuála ani žiadna metodika. Odborník je človek, ktorého ľudia počúvajú, inšpirujú sa a hlavne uznávajú v tom, čo robí. Samozvaných odborníkov je veľa, ale to čo počujeme je iba reč rétora, alebo reč skutkov?

Odborníkom sa nestávame zo dňa na deň, je to kombinácia odborných vedomostí a praktických zručností, ktoré dávajú predpoklad k výkonu funkcie. Vedúcej funkcie. Zdravotníctvo a sociálne služby nie sú firmou na výrobu a predaj. Oblasť pôsobenia je práca s ľudmi, starostlivosť o ich zdravie. Zveríme život náš alebo svojich blízkých do rúk pseudo-odborníkov? Ja rozhodne nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödör s Kočnerom volali Fica šéf

Kočner kritizoval Fica za odstavenie Harabina.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík hrá v strane o všetko

Uveriteľný zmier v SaS je už nemožný.


Už ste čítali?