Ako lekári zarábajú na DSS

Autor: Felipe Sánchez López | 1.7.2016 o 15:26 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1496x

Dnes Vám priblížim podstatu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v domovoch sociálnych služieb. Touto témou sa prakticky zaoberám stále a zisťujem rôzne nedostatky, nevedomosť manažmentu spôsobuje výrazné straty v rozpočte.

Domovy alebo centrá sociálnych služieb sú nenápadné pre verejnosť, málo zaujímavé pre uchádzačov o zamestnanie, ale aj napriek tomuto faktu veľmi výnosné. Veľa zariadení funguje na princípoch dlhodobo zaužívaných a vedenie pritom ani netuší ako niektorí lekári z nich profitujú.

Zdravotná starostlivosť v DSS

Zdravotnú starostlivosť v DSS zabezpečuje obvodný lekár v príslušnom regióne, málo častý jav je, ak obvodný lekár zariadenia pôsobí mimo regiónu. Štandardne fungujúce zariadenie má svojho lekára, ktorý ma do svojho obvodu zaradených prijímateľom sociálnych služieb. Lekár navštevuje v lepšom prípade zariadenie v pravidelných intervaloch alebo v ako je zaužívané, iba podľa potreby. Niektorí lekári fakturujú zariadeniam tzv. paušálne výdavky, ktoré zariadenia platí raz mesačne bez ohľadu na objem práce lekára. V skutočnosti lekár inkasuje peniaze od zariadenia aj od poisťovne, keďže má PSS vo svojom obvode a dostáva za nich kapitačné platby.

Vedenie zdravotnej dokumentácie v DSS

Samotná dokumentácia je ďalší kameň úrazu, pretože existujú dva spôsoby, ktoré sú najčastejšie. Prvý, v lepšom prípade je, že zdravotná dokumentácia je v zariadení, kde sú PSS. Personál môže pracovať s dokumentáciou, sledovať preskripcie, objednávať na odborné vyšetrenia a podobne. Druhý príklad je, ak zdravotnú dokumentáciu lekár drží vo svojej ambulancií, mimo DSS. Tento systém narúša prácu zdravotníckeho personálu, zvyšuje riziko omylu pri riešení ordinovanej terapie a vzniká možnosť fiktívnych výkonov. Neopodstatnené výjazdy DZS, rozšírené preventívne prehliadky, poplatky za ne, sprievody na odborné vyšetrenia, ktoré nekorešpondujú s realitou. 

Výjazdy do DSS

Z jednej strany ochota, z druhej financie. V ambulancií všeobecného lekára sa vám málokedy stane, ak prídete mimo ordinačných hodín alebo neskôr, že by vás niekto vybavil, ale ak zavolá personál z DSS, nikdy nepovie "nie". Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá, aj keď je lekár od vás pár krokov, výjazd si naboduje a slušne ho poisťovňa preplatí.

Preventívne prehliadky

Každý má zo zákona nárok na preventívnu prehliadku bez ohľadu na to, či ste umiestnený v zariadený sociálnych služieb alebo bývate doma. Sú bezplatné a dostupné každému, aj napriek tomuto faktu sa stretávame s tým, že lekár si vypýta za prehliadku peniaze, pritom mu ju poisťovňa dobre preplatí. Nechá si teda za ňu zaplatiť dvojnásobne. V DSS, česť výnimkám, to funguje tak, že lekár ľudí ani nevidí, spraví im "akože" preventívnu prehliadku, nebodaj ešte EKG a slušne si prilepší. Natíska sa otázka. Dokedy to budú niektoré zariadenia tolerovať? Vedia vôbec, že to takto funguje?

Inkontinenčné pomôcky

Samostatná kapitola, farma biznis patrí k najvýhodnejším, rôzne bonusové systémy, za predpisovanie istých značiek, motivačné príplatky...

Od 1.7.2016 sa celoplošne znižujú úhrady za inkontinenčné pomôcky, čo pre pacientov znamená podstatné zníženie počtu absorbčných pomôcok. Princíp je trochu zložitejší ako sa zdá, či už lekára motivujú rôzne firmy a predpisuje vyslovene inú značku alebo zámerne predpisuje menšie množstvo, v konečnom dôsledku je vždy poškodený ten pacient. Správne by mal lekár vypisovať poukaz na kompenzačnú pomôcku v limite poisťovne, ale väčšinou nám predpíšu svoju značku, samozrejme pri pokusoch o zmenu nie je vyhovené. Prečo asi? Pretože firmy posielajú na základe obratu za pomôcky motivačné bonusy, ktoré začínajú trojciferným číslom.

 

Každopádne by sa dalo o tejto problematike písať aj viac. Je zarážajúce ako niektorí jedinci zneužívajú nevedomosť a čo je horšie pacienta, chorého človeka pre svoj osobný prospech. Fiktívne výkony a nekalé machinácie v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sú zarážajúce, ale postupne sa na ne prichádza a v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?