Muž v pozící vedúcej sestry

Autor: Felipe Sánchez López | 29.6.2016 o 14:37 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1138x

Ako všade inde, aj v zdravotníctve je hrierarchia pracovných pozícií. Vrcholovým pracovníkom pre nelekárskych zdravotníckych pracovníkov je vedúca sestra, donedávna vrchná sestra.  

Veľa mladých sestier sa usiluje o tuto pozíciu, ale nedostatok praxe, prehnané ambície a sebavedomie robia iba vzdušné zámky. Či už to akceptujeme alebo nie, vedúca sestra je manažérska pozícia, pre niektoré sestry je to vrchol ich kariéry, odmena za dobre vykonávanú prácu celé roky a isté pohladenie duše, že zastávajú takú funkciu. Dnes túto funkciu zastávajú v drvivej väčšine ženy, osobne ani nepoznám muža, ktorý by na takejto pozícii bol, a druhým typickým znakom je dlhoročná prax. 

Zdravotníctvo mi zaimponovalo už na základnej škole a preto smerom. Tiež som chcel byť najskôr lekárom, ale zistil som, že ako muž v ošetrovateľstve budem mať väčšiu možnosť sebarealizácie a tak sa aj stalo. Vždy som myslel inovatívne a páčilo sa mi slovo manažment v spojitosti so zdravotníctvom. Aj napriek mladému veku som sa usiloval o pozíciu vedúcej sestry, bol som na viacerých konkurzoch a uspel som. Mohol som si vybrať, kam ma moje kroky zavedú. Zastávam pozíciu, ktorá je pre sestry prakticky vrcholom ich kariéry a mne sa to podarilo hneď na začiatku. Nič, ale nie je také jednoduché akoby sa na prvý pohľad zdalo. Zastávať takú funkciu v mladom veku a ešte mužovi je dva alebo aj trikrát náročnejšie.

Faktory s ktorými sa musí človek popasovať:

 • akceptovať pohľady a názory na vás, aj to, že si vás bude každá premeriavať
 • získať si autoritu od vekovo aj služobne starších kolegov
 • ukázať svoju odbornosť
 • schopnosť povedať nie, aj napriek nevôli okoliu
 • neriadiť zamestnancov ale ich viesť
 • získať si dôveru a lojalitu
 • organizovať, plánovať, realizovať a hodnotiť

Najťažšie je získať si autoritu a rešpekt vekovo aj služobne starších kolegov, zámerne som použil slovo kolegov, pretože všetci pracujeme ako jeden tím a každý prispieva tým svojím do celého procesu starostlivosti. Autorita sa nedá získať tým, že bude človek niekomu porúčať, haniť alebo neustále úkolovať, ale tým, že vie načúvať, viesť, radiť a starať sa. Na Slovensku je situácia dosť zložitá v zdravotníctve a preto dnes manažéri majú viac úloh s riešením krízových situácií ako implementáciou nových trendov. Pojem efektivita sa neustále čoraz viac skloňuje, len ten kto dokáže byť efektívny bude úspešný.

Keď človek vykonáva funkciu vedúcej sestry musí rátať:

 • že jeho obľúbenosť v kolektíve nebude podľa predstáv,
 • že výsledky jeho práce sa nemusia vždy stretnúť s pozitívnym ohlasom u zamestnancov
 • že pri vykonávaní kontrolných činností a zistení nedostatkov bude nútený vyvodzovať dôsledky a vážne rozhodnutia
 • že bude predmetom ohováraní a neprajností
 • že bude musieť byť dvakrát zodpovednejší
 • že si musí dávať vždy pozor na to čo povie, komu a kde
 • že musí všetko robiť príkladne a profesionálne, aj keď zrovna nemá najlepší deň
 • že musí...

takto by sa dalo pokračovať donekonečna.

Svoju prácu mám rád a vykonávam ju svedomito a poctivo. Svoj profesijný život som venoval zdravotníctvu a zdravotnej starostlivosti v sociálnych službách, ktoré sú u nás vo veľmi zlom stave po všetkých stránkach. Mojou snahou je zmeniť tento fakt, aj keď to nejde celoplošne. S mojím pracovným tímom vytvárame vhodné podmienky k tomu, aby sme poskytovali starostlivosť v najlepšej možnej miere, myslím si, že neustále zlepšujeme podmienky a kvalitu starostlivosti občanom. Aj napriek faktu, že som sa dostal do vedúcej funkcie v mladom veku, veľa ma práca naučila, hlavne k väčšej zodpovednosti, motivácia aká ma ženie vpred zlepšiť niečo a inovovať začína prinášať svoje ovocie a za nami sú prvé výsledky našej práce. Myslím si, že dnes to už nie je o to, že keď má niekto 20 alebo 30 rokov praxe, že automaticky všetko vie najlepšie a vie riadiť. Tiež som prešiel konkurzmi, kde som ani nedostal šancu ukázať svoje schopnosti, pretože som bol hneď otočený vo dverách kvôli mladému veku. Dnes viem, že nie vek, ale schopnosti sú to, čím človek môže bodovať a niekam sa posúvať. Ako každá profesia, aj sestra má svoje pozitívne a negatívne stránky, nie je dôležité čo robíte a kde, ale hlavne, či je človek spokojný.

Stretávam sa často s prekvapenými pohľadmi ľudí, keď chodím po kongresoch pre riadiacich pracovníkov, ale beriem to ako nováčikovskú daň a s humorom ideme ďalej. Verím, že zdravotnú starostlivosť v sociálnych službách budeme posúvať na inú úroveň ako na akú sme boli zvyknutí.

"Život je na to, aby človek stúpal a nie klesal."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?