Muž ako sestra. Ako je vnímaný?

Autor: Felipe Sánchez López | 23.5.2016 o 10:11 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  796x

Dnes som pre Vás pripravil článok, v ktorom približujem pozíciu muža ako sestry v našom zdravotníctve. Koncom minulého roka som si pripravil malý prieskum, kde som zisťoval ako to je.

Volám sa Felipe Sánchez, mám 25 rokov a v zdravotníctve sa aktívne pohybujem od roku 2009. Svoj profesijný život som zasvätil ošetrovateľstvu, zaoberám sa aktuálnou situáciou v našom zdravotníctve, novými trendmi v poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti a taktiež sa venujem aj rôznym prieskumným činnostiam. Koncom roka 2015 som sa rozhodol vykonať malý prieskum zameraný na mienku zdravotníckych pracovníkov o mužoch v pozícii sestra. Muž vykonávajúci profesiu sestry je v našich zdravotníckych zariadeniach stále skôr nevídaný jav, preto som sa rozhodol bližšie venovať tejto téme, nakoľko si myslím, že je zaujímavá. Prieskum som vykonal na vzorke 150 respondentov po celom Slovenku. Zvolil som online formu anonymného dotazníka, ktorý som šíril virálne. Zúčastniť sa na ňom mohli zdravotnícky pracovníci na základe vlastného rozhodnutia. Dotazník obsahoval 20 otázok, ktor boli zamerané na charakteristiku respondenta, jeho všeobecnú mienku a vyjadrenie vlastného názoru. Použil som 19 otázok, v ktorých bolo možné vybrať jednu z ponúkaných možností a jednu otázku otvorenú. Poďme k samotným výsledkom prieskumu a pozrime sa ako dopadol.

Na úvod si predstavíme profil priemerného respondenta, ktorý sa zúčastnil prieskumu. Viac ako 56 % opýtaných tvorili pracovníci, ktorých vek bol nad 40 rokov. Najmenšiu skupinu respondentov tvorili pracovníci do 25 rokov, ich percentuálny podiel tvoril niečo cez 8 %. Môžeme konštatovať dva fakty. Prvý, že o prieskum nebol taký veľký záujem v danej vekovej kategórii alebo na strane druhej, že o prácu v zdravotníctve je medzi mladými ľudmi čo raz menší záujem. Priemerný respondent vykonáva svoju profesiu na území trenčianskeho kraja, na oddeleniach interného lekárstva. Veľmi zaujímavé výsledky boli v otázke o najvyššom dosiahnutom vzdelaní. Viac ako 35 % respondentov uviedlo ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie vysokoškolské II. stupňa. Z výsledkov môžeme konštatovať, že zdravotnícky pracovníci na Slovensku sa vzdelávajú a sú plne kvalifikovaným odborným personálom. Najmenšiu skupinu tvorili respondenti, ktorí ako najvyššie dosiahnuté vzdelanie uviedli vysokoškolské I. stupňa. Logicky by sme mohli do tejto kategórie zaradiť absolventov odboru ošetrovateľstvo, ktorých nie je ale v našom zdravotníctve dostatok, čo dokazujú výsledky priemerného veku zdravotníckych pracovníkov.

Presnú polovicu zo 150 respondentov predstavovali sestry so špecializáciou, hovoríme o poskytovateľoch špecializovanej ošetrovateľskej starostlivosti. Prieskumu sa okrem pracovníkov pri lôžkach zúčastnili aj sestry pôsobiace v manažmente ošetrovateľstva. Poslednou otázkou na vytvorenie profilu respondenta bola otázka zameraná na dĺžku praxe v zdravotníctve, kde prevažná väčšina, takmer 70 % uviedla viac ako 15 rokov.

Druhá časť dotazníka bola zameraná na na všeobecnú mienky zdravotníckych pracovníkov. Viac ako 50 % uviedlo, že na svojom pracovisku majú muža v pozícii sestry a viac ako 63 % zdravotníckych pracovníkov uviedlo, že už sa stretlo na jednom pracoviskom s mužom, ktorý by vykonával túto profesiu. Pre lepšiu predstavivosť sú niektoré výsledky interpretované v grafickom znázornení.

 

Hodnoty sú vyjadrené v %.

 

Riadok 1: Chceli by ste na svojom pracovisku muža na pozícii sestry, ktorý by bol Vaším kolegom?

Riadok 2: Sú podľa Vás muži na pozícii sestry rovnocenní s ostatnými sestrami?

Riadok 3: Stretli ste sa už s tým, že by na pozícii staničnej alebo vrchnej sestry bol muž?

Riadok 4: Myslíte si, že pozíciu sestry by mala vykonávať výlučne žena?

Riadok 5: Myslíte si, že v očiach verejnosti je muž na pozícii sestry nevídaný jav?

Riadok 6: Myslíte si, že mužov na pozícii sestry priraďujú na oddelenia aj z dôvodu ich väčších fyzických schopností?

Riadok 7: Sú podľa Vás muži ako sestry agresívnejší?

Riadok 8: Myslíte si, že pacienti majú väčší rešpekt pred mužom na pozícii sestry ako pred ženou, ktorá zastáva tú istú pozíciu?

Jediná voľná otázka v dotazníku bola zameraná na individuálny pocit a priestor na zamyslenie, prečo sa muži chcú stať sestrou. V množstva úvah môžeme konštatovať niekoľko tvrdení.

 

Dôvody prečo si muži vyberú ošetrovateľstvo:

 

  • Neúspešná snaha stať sa lekárom.

  • Empatia voči ľudom a chuť pomáhať.

  • Silný emotívny zážitok.

  • Ženský kolektív.

  • Sexuálna orientácia.

  • Sestra nie je povolanie ale poslanie.

  • Istota zamestnania.

  • Vzor blízkej osoby.

  • Pre neznámy dôvod.

 

Tieto dôvody sa v mojom šetrení vyskytovali najčastejšie. Nemožno jasne povedať aký je ten pravý dôvod vybrať si toto povolanie, priestor na úvahu každého jedného. Len veľmi ťažko by sme mohli určiť tú pravú motivačnú silu, ktorá muža motivuje aby svoj profesijný život orientoval na ošetrovateľstvo.

V prieskumu ďalej vyplýva aj skutočnosť, že najčastejšie muži na pracovnej pozícii sestra sú pri lôžkach, minimálne množstvo je v manažmente ošetrovateľstva. Jedna otázka bola cielene zameraná na schopnosti riadenia, viac ako 56 % respondentov uviedlo, že ženy sú lepšie v manažmente ošetrovateľskej starostlivosti a muži by nedokázali túto prácu kvalitnejšie vykonávať. Aj napriek rovnosti pohlaví, ktorá je v dnešnej dobe postupne výraznejšia ako tomu bolo v minulosti si 20 % opýtaných myslí, že muži to majú ľahšie v zdravotníctve ako ich kolegyne, dôvody už nech si nájde každý sám.

V tomto malom prieskume som zistil niektoré zaujímavé skutočnosti, ktoré dávajú predpoklady na ďalšie prieskumy, hlbšie analýzy a zber dát od väčšieho množstva respondentov. Možno niektorých čitateľov by zaujímalo, čo práve mňa motivovalo stať sa sestrou, ale ani ja sám neviem jednoznačne povedať, čo bol ten pravý dôvod. Ako sa vraví z každého rožka troška. V závere by som chcel všetkým zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa zúčastnili prieskumu poďakovať a vyjadriť svoj obdiv a úctu za prácu, ktorú každodenne vykonávajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?